Neden Pnömatik Valf Aktüatörleri Kullanmalı?

March 13, 2023

hakkında en son şirket haberleri Neden Pnömatik Valf Aktüatörleri Kullanmalı?

Açma, kapama veya modülasyon hizmeti için vanaları çalıştırmak için kullanılan vana aktüatörleri, çeşitli konfigürasyonlarda ve güç kaynaklarında gelir.Bu kriterlere göre en çok tanınan tiplerden ikisi pnömatik ve hidroliktir.Her birinin, kısmen özel uygulamaya, alan gereksinimlerine, çalışma basınçlarına ve vananın emniyetli çalışması için gereken hızlara bağlı olarak olumlu ve olumsuz yönleri vardır.

Tek bir uygulamada bile hem pnömatik hem de hidrolik valf aktüatörlerinin bir kombinasyonu olabilir.Basınçlı havanın veya elektriğin bulunmadığı uzak yerlerde, hidrolik genellikle tercih edilir.

Basınçlı hava kaynaklarının mevcut olduğu rafinerilerde, kimya tesislerinde ve boru hattı kompresör istasyonlarında, pnömatik aktüatörün özellikleri ve yetenekleri genellikle daha uygundur.

Pnömatik aktüatörler valfi

 

Pnömatik aktüatörlervalf, kapalı bir silindir içinde bir pistonu çalıştırmak üzere tasarlanmıştır.Harici bir hava veya gaz kaynağından gelen basınç aktüatöre güç vererek, valfi tamamen açmak veya kapatmak veya açma/kapama hareketini kısmen modüle etmek için silindiri hareket ettirir.

Vana tipine bağlı olarak, pnömatik aktüatör vanası 90 derecelik yatay yönde veya doğrusal yukarı ve aşağı hareketle çalışabilir.

hidrolik aktüatörler

hidrolik aktüatörlerGüç ortamının, sızdığı takdirde potansiyel olarak tehlikeli etkilere sahip olabilen sıkıştırılamayan bir sıvı olması dışında pnömatiklere benzer şekilde çalışır.Hem pnömatik hem de hidrolik aktüatörler, pistonu uzatan veya geri çeken sıkıştırılabilir bir yay veya çift etkili çalışmaya izin veren pistonun her iki tarafında hava veya sıvı girişi olan bir tasarımla yapılandırılabilir.

Pnömatik valf aktüatörlerinin bazı kullanım alanları

Pnömatik valf aktüatörleri tipik olarak petrol rafinerilerinde, kimya tesislerinde, enerji santrallerinde, su arıtmada, deniz terminallerinde ve madencilikte kullanılır.Genellikle paslanmaz çelik, karbon çeliği ve alüminyum gibi malzemelerden yapılırlar.

Karmaşık boru ve ürün dağıtım borularına sahip endüstriler için, aşındırıcı sıvıları yönetmek için paslanmaz çelik pnömatik valf aktüatörleri kullanılır.

Aşındırıcı sıvıların, tehlikeli sıvıların ve kimyasalların hassas akışı ve yönü, yüksek ve ağır yükler altında çalışabilen sağlam donanım gerektirir.Donanım ayrıca karmaşık boru ağları ile hassas hareketi ve akış yönünü koruyabilmelidir.Bu sistemlerin düzgün çalışması için pnömatik valf aktüatörlerinin gücüne ihtiyaç vardır.Pnömatik aktüatörler, hidrolik aktüatörlerin üzerinde ve ötesinde bir dizi ticari avantaj sunar.

Pnömatiğin belirli avantajları vardır

Tüm kaynaklar mevcut olduğunda hem hidrolik hem de elektrik yerine pnömatik aktüatörleri seçmenin birçok avantajı vardır:

  • Güç kaynağından kirlenme riski minimumdur.Bu, tasarımının basitleştirilmesine ve temizliğin zorunlu olduğu uygulamalarda kullanılmasına izin verir - ilaç ve yiyecek ve içecek buna iyi örneklerdir.
  • Pnömatik valf aktüatörü genellikle minimum bakım gerektirir.
  • Pnömatik aktüatörler genellikle daha küçük, daha hafif ve daha duyarlı tasarlanabilir çünkü hava sıkıştırılabilirliği çok az direnç gösterir veya hiç direnç göstermez.Ek strok gücü gerektiğinde, silindir boyutları büyütülebilir.
  • Hızlı açılıp kapanmanın gerektiği uygulamalarda sıklıkla tercih edilebilirler.
  • Pnömatik aktüatörler, uygulamalarında ve ortamlarında çok yönlüdür.Genellikle -40° F ile +250° F arasındaki geniş bir sıcaklık aralığında çalışabilirler.
  • Valfler için Pnömatik Aktüatörler hakkında SSS
  • Bir hidrolik çalıştırma sistemindeki çeşitli kontrol bileşenleri nelerdir?

   Bir hidrolik çalıştırma sistemini oluşturan üç kontrol bileşeni vardır.Bunlar şunları içerir –

  • Hidrolik Pompalar ünitesi
  • Kontrol Değerleri
  • Pistonlu veya Döner Ünite
  • Farklı pnömatik valf türleri nelerdir?

   Pnömatik valfler, aşağıdakiler dahil 4 tipte sınıflandırılabilir:

  • Yön kontrol valfleri

  • Çek valfler
  • Akış kontrol valfleri
  • Basınç kontrol valfleri
  • Pnömatik aktüatörlerin normal ömrü ne kadardır?

   Çoğu durumda, pnömatik aktüatörler üç yıl dayanır.

   Ayarlanabilir hava akışına izin veren valfleri mevcut mu?

   Evet, ihtiyacınız olması durumunda ayarlanabilir hava akışını kolaylaştıran valfler alabilirsiniz.Bu tür valfler genellikle havanın hızını, yönünü ve sesini ayarlamaya yardımcı olacak şekilde donatılmıştır.